Pojištění bydlení

Mezi vůbec nejpopulárnější a nejužitečnější druhy pojištění patří právě to, které (finančně) chrání nás a naše bydlení. Je to zcela logické, hodnota domu nebo bytu je často tak závratná, že jde o celoživotní investici, kterou není možné nebo jednoduché v případě její ztráty opakovat.

Tento článek si nebere za cíl rozebrat, co, na kolik ani kde lze pojistit, protože každá z pojišťoven má své podmínky trochu jiné. Spíše bychom rádi představili některé zvláštnosti a výjimky, které tento produkt na našem trhu a u jednotlivých pojišťoven mohou doprovázet nebo charakterizovat.

Bonusy

Jedním ze zajímavých prvků, který pojištění nemovitosti zpříjemňuje, je bonus, který můžeme získat za bezeškodný průběh pojistky. Například u společnosti AXA jde o 3% a více. Častou součástí je i zohledňování inflace v pojistných limitech, takže vaše pojistka „nezestárne“.

Nová cena

Jedná se o pojistku, která nezohledňuje stáří objektu. Z toho vyplývá, že i starý dům bude pojištění na cenu, která odpovídá ceně úplně nové nemovitosti obdobných parametrů, jako měla nemovitost zničená. Tento způsob používá například Generali.

Povodně

Pokud se chcete nechat pojistit proti povodni, budete muset pravděpodobně sáhnout po nadstandardním balíčku ochran. V České republice, kde máme velmi špatné zkušenosti s povodněmi, navíc existuje mnoho míst, kde vás proti povodním a záplavám pojistí jen těžko nebo dokonce vůbec.

Zbavme se odpovědnosti

Jedná se pravděpodobně o nejužitečnější druh pojistky vůbec, pojištění odpovědnosti. A nezáleží už na tom, zda funguje pro běžný občanský život, zda pokrývá škody způsobené v návaznosti na vlastnění nemovitosti nebo jestli se vztahuje na škody, které způsobí naše domácí zvířata. Naopak, doporučit lze všechny formy najednou, protože není nic nepříjemnějšího, než platit škodu způsobenou nepozorností, zanedbáním,… Když se něco stane nám, ještě se z toho vždy nějak dostaneme, ale dluhy ostatním, to je velký a často neřešitelný problém.

TIP: Kromě toho lze sjednat i pojištění domácnosti, které ochrání vybavení domácnosti včetně elektroniky a věcí osobní potřeby.

Posted in Povinné ručení by admin at Květen 20th, 2011.

Comments are closed.