Česká kancelář pojistitelů

Zajímá vás, co se stane, když způsobíte nehodu v nepojištěném vozidle? Mělo by, protože jde o dokonalý odstrašující příklad, který vás přesvědčí, že jezdit a nemít platné povinné ručení se nevyplácí.

Představme si situaci, ve které nepojištěné vozidlo a jeho řidič způsobí nehodu, při které dojde k celkové škodě 2 000 000Kč, vyjma tedy škody na majetku a zdraví onoho nepojištěného viníka. Řidič samozřejmě nemá 2 000 000Kč k dispozici, takže do hry vstupuje Česká kancelář pojistitelů, která sdružuje všechny pojišťovny na našem trhu, které povinné ručení nabízejí. ČKP poškozeným zaplatí peníze, na které mají nárok, což je první bohulibá činnost, kterou vykonává. Platí ji z fondu, do kterého každá pojišťovna přispívá.

Druhou bohulibou činností je vymáhání částky, většinou soudní cestou, od viníka nehody. Nedá se ani v nejmenším očekávat, že by ČKP tento spor prohrála. Na viníkovi nehody tedy bude zaplatit ony 2 000 000Kč plus náklady na soudní při. Pokud si vezmeme běžného občana ČR, který má nižší než průměrný plat, tak si snadno spočítáme, že bude škodu pravděpodobně splácet po celý zbytek svého života, aniž by mu zbylo na nákup něčeho, co by si sám třeba přál. A pokud splácet nebude, pravděpodobně ho čeká vězení. V porovnání s pár tisíci korun za pojištění vozidel je to cena opravdu velmi nevýhodné „řešení“.

Posted in Pojištění by admin at Květen 20th, 2011.

Comments are closed.